ברגע שמתקינים מד וואטים מקבלים עולם שלם של נתונים שיכולים להופיע על מחשב הרכיבה. כמובן שהוואטים הרגעיים הם הדבר הראשון שקופץ לראש, אבל חוץ מהם יש עוד מיליון נתונים אחרים שאפשר להציג.

לכל אחד יש גישות שונות בנוגע לאיזה נתונים כדאי להציג וכמה בכל מסך.אני אשמח אםתגיבו לכתבה ותגידו באיזה נתונים נוספים אתם משתמשים ואיך אתם מחלקים את המסכים.

בפוסט הנוכחי אני אציג את המסכים שאני משתמש בהם.

חלוקה למסכי נתונים

כמו שאתם יודעים, אני מת על נתונים, ותמיד מרגיש שחסר לי עוד נתון. לכן, יש לי הרבה מאד מסכים שאני משתמש בהם. לכל מסך מטרה שונה מבחינתי ואני משתמש בו בסיטואציה שונה. לכן, חלק מהמדדים חוזרים על עצמם משום שאני מציג אותם בסיטואציות שונות.

מבחינת הוואטים עצמם, אני אף פעם לא מציג אותם כנתון חי אלא תמיד מסתכל על ממוצע של כמה שניות (בדרך כלל שלוש שניות). אני מרגיש שכנתון חי הם לא רלוונטיים משום שהם משתנים באופן תכוף מידי.

מכשיר גארמין לדוגמה עם נתוני וואטים ועוד
מכשיר גארמין לדוגמה עם נתוני וואטים ועוד

מסך ראשון – כללי

המסך הכללי הוא זה שאני רוכב איתו רוב הזמן. הוא מציג לי מגוון נתונים שחלקם אונלייניים וחלקם נוגעים לכל הרכיבה. אלה הנתונים שנמצאים בו:

מסך שני – אינטרוולים

זה המסך שאני משתמש בו כשאני עושה אינטרוולים. היתרון המרכזי בו הוא שהוא מציג את הזמן באינטרוול הנוכחי, ככה אני יודע בדיוק עוד כמה זמן נשאר לסיום. שאר הנתונים מציגים לי את הוואטים בממוצעים שונים והם בעצם קשורים מאד לאורך האינטרוול וליכולת שלי להכתיב את עצימות האינטרוול.

באינטרוולים ארוכים, אני מצפה לראות קרבה בין השלוש, עשר ו-30 שניות. באינטרוולים קצרים לעומת זאת אין שום קשר ביניהם. בהרבה מהאינטרוולים אני מגדיר טווח קאדנס בנוסף לטווח וואטים ולכן חשוב לי להציג גם אותו. הדופק נמצא שם כדי לראות את התגובה הפיזיולוגית שלי לאינטרוול ובדגש לראות שאני מאושש יחסית ומצליח להגיע לדפקים גבוהים.

 • זמן באינטרוול הנוכחי
 • וואטים ממוצעים לשלוש שניות
 • וואטים ממוצעים ל-10 שניות
 • וואטים ממוצעים ל-30 שניות
 • קאדנס
 • דופק

מסך שלישי – טיפוסים

המסך הזה מיועד לסיטואציה בה אני מטפס. זה מסך שאני משתמש בו מעט, אבל חלק מהנתונים בו חשובים לי כשאני מטפס ובעיקר השיפוע והוואט לק״ג. המסך מכיל את הנתונים הבאים:

 • וואטים ממוצעים ל-3 שניות
 • שיפוע נוכחי
 • וואט לק״ג נוכחי
 • VAM – מהירות טיפוס לשעה
 • קאדנס
 • דופק
טיפוס ארוך ארוך באלפים, במהלכו ביליתי הרבה במסך הטיפוסים שלי
טיפוס ארוך ארוך באלפים, במהלכו ביליתי הרבה במסך הטיפוסים שלי

מסך רביעי – נתונים סיכומיים על הרכיבה

זה המסך האהוב עליי לצד המסך הראשון. הוא מציג סיכום של הנתונים על הרכיבה עד שלב זה. הוא לא כולל בכלל נתונים אונליין, אבל הוא נותן לי תמונה מאד טובה בנוגע להתפתות הרכיבה הנוכחית. אלה הנתונים שהוא מכיל:

מסך חמישי – סיכום אינטרוול

המסך כולל נתונים סיכומיים על האינטרוול האחרון שעשיתי ועוזר לי להבין האם כדאי לבצע עוד אינטרוולים, האם אני מתאמץ מספיק במהלכם, ואיך ליצור pacing יותר טוב באינטרוולים הבאים. הוא כולל רק שלושה נתונים:

 • ממוצע וואטים לאינטרוול האחרון שבוצע
 • כוח מנורמל (Normalized Power) לאינטרוול האחרון שבוצע
 • כוח מקסימאלי באינטרוול הנוכחי – הוא לא באמת קשור למסך הזה, אבל חיפשתי מקום לשים אותו.

סיכום

כשקונים מד וואטים חדש מוצפים בהר של נתונים וקשה לבחור איזה מהם כדאי להציג. אני אוהב להציג את הנתונים על פי מטרות או סיטואציות ברכיבה. יש לי מסך אחד שמיועד לסיטואציה של טיפוס, אחד שמיועד להציג נתונים כלליים ואחר שמסכם לי את הרכיבה. עם זאת, אני משתדל להימנע מנתונים שאני לא יודע מה לעשות איתם, כמו למשל אחוזי כוח בכל רגל.

אני אשמח לשמוע איזה נתונים פספסתי ואיך אתם מחלקים את המסכים שלכם. אולי נמצא את הנוסחה המושלמת?

דרור הוא מאמן אופניים בינלאומי מוסמך מטעם איגוד האופניים הבינלאומי, היו סי איי. הוא חוקר את עולם הפיזיולוגיה, התזונה והאימונים במטרה להביא את האתלטים שלו ליכולת המקסימלית. במקביל הוא מאמן בקבוצת רוכבי העיר הלבנה ורוכב אופניים תחרותי בעצמו. דרור הביא מספר רב של ספורטאים לעמוד על הפודיום ולסיים תחרויות איש ברזל. פנו אליו לקבלת תוכנית אימונים אישית.
איזה נתונים לשים עם וואטים

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *