יש לנו עמוד פייסבוק בו מועלים תכנים נוספים מרחבי האינטרנט הנוגעים לעולם הספורט. אתם מוזמנים לעשות לנו לייק ולקבל הן עדכונים מסוג זה והן עדכונים מהאתר בנוגע לכתבות חדשות.


כתב: אלון לרר

רוב הבלוג עוסק בכיצד נוכל להפוך לרוכבים טובים ומהירים יותר בעזרת שיפור הכושר הגופני שלנו כאשר הנושא המרכזי הוא בהגדלת המנוע שלנו בעזרת אימונים נכונים. בסדרה הנוכחית אכתוב אודות הצד השני של המשוואה: מהם הדברים שמאטים אותנו ואילו כוחות פועלים נגדינו ברכיבה. במסגרת זו, אגע בחשיבות של אווירודינמיקה, התנגדות גלגול, משקל ציוד ועוד. כחלק מכך אסביר כמה וואטים אנו יכולים לחסוך על ידי בחירה נכונה של ציוד וכן בדרכים אחרות שיכולות להפחית את הכוחות הפועלים נגדינו.

רוכבי אופניים טובים מוטרדים, ובצדק, בעיקר מאיכות האימונים שהם מבצעים. התועלות שבצורת אימון נכונה חשובות הרבה יותר מאשר החיסכון בוואטים שנוכל להגיע אליהם בעזרת הפחתת התנגדויות שונות (משקל, חיכוך של האוויר וכו׳).

לא רק אימונים איכותיים נמצאים בראש מעייניהם של הדוושנים אלא גם המשקל שלהם. כולם מודעים לחשיבות נושא זה, ואם הם לא, אז ברגע שהם מגיעים לנס הרים הם פתאם קולטים כמה זה משמעותי. דבר נוסף שרובינו מודעים אליו הוא חשיבות התנוחה על האופניים והפחתת החיכוך עם האוויר בעזרת שינויה. הסיבות לכך שכולם מודעים לשתי סוגיות אלה ברורות, המשקל והחיכוך עם האוויר הם שני הגורמים המרכזיים המפריעים לנו להתקדם מהר יותר. עם זאת, למרות שרבים לא מודעים לכך, לציוד חשיבות רבה ובעזרת שיפורים בתחום זה ניתן להגיע בקלות לחיסכון של עשרות וואטים.

אלון בתנוחה סופר אווירודינאמית במהלך מירוץ בית גוברין
אלון בתנוחה סופר אווירודינאמית במהלך מירוץ בית גוברין

טום בונן, אלוף העולם ב-2005 וארבע פעמים מנצח הפריז-רובה, סירב לרכוב על גלגלים עם פרופיל בקלאסיקות הפאבה הבלגיות. בשלב מסויים לקחו אותו לוולודרום סגור ושם ראה במו עיניו את ההשפעה של גלגלים עם פרופיל על המהירות שלו. ראה והשתכנע.

טום בונן מנצח פריז - רובה בפעם הרביעית
טום בונן מנצח פריז – רובה בפעם הרביעית

 

המשוואה בעזרתה מתארים את מהירות התנועה על האופניים מסובכת למדי, ניתן לראות כמה היא מורכבת בלינק הבא. עם זאת, ניתן לפרוט אותה למספר מרכיבים בסיסיים. ארבעת המרכיבים הללו הם כוח המשיכה, אווירודינמיות, התנגדות גלגול וחיכוך במערכת ההינע (מיסבים ושרשרת). מכל אלה, המשקל הוא החשוב ביותר בהרים ואילו החיכוך עם האוויר הוא כוח ההתנגדות המשמעותי ביותר במישורים. התנגדות גלגול, חיכוך אשר נובע מעיוותים בצמיג, חשובה גם כן. לעומת זאת, חיכוך בשרשרת ובמיסבים לא גורמים לאיבוד של יותר משני אחוז מהאנרגיה בדרך כלל, וזאת בהנחה ושומרים על שרשרת משומנת ונקייה ועל מיסבים במצב טוב.

במסגרת סדרת הכתבות שלי אתמקד בארבעת כוחות ההתנגדות הנ״ל. שני הפוסטים הראשונים יעסקו באווירודינמיקה. הראשון מביניהם יגע ברוכב עצמו: תנוחה, קסדה, ביגוד וכדו׳. הפוסט השני יגע באופניים: בשלדה, בגלגלים ובחלקים אחרים. הפוסט השלישי יעסוק בהתנגדות גלגול ובמסגרת זו אגע בחשיבותם של צמיגים, פנימיות, לחץ אוויר וכן בצמיגי קלינצ׳ר מול טיובולאר, ואילו הפוסט האחרון בסדרה יעסוק במשקל הציוד כולל במשקל מסתובב ביחס למשקל קבוע, וכן במערכת ההינע. במסגרת פוסט זה אעסוק גם במיסבים קראמיים, יעילות הילוכים ואפילו בחשיבות של סוגי שמן שונים.

ככלל, אשתדל לקשר את האמירות השונות בפוסט אל מדידות ומאמרים שונים אשר נכתבו על ידי הגורמים המובילים בתחום. אני מקווה שתהנו ותשכילו.

מה מאט אותנו
Tagged on:                 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *