יש לנו עמוד פייסבוק עם עוד הרבה מידע בנוסף לזה המופיע בבלוג. אתם מוזמנים לעשות לנו לייק.


חוזרים להתחרות

זה הזמן הזה בשנה שההתרגשות מתחילה לעלות. עונת המירוצים כבר נמצאת ממש מעבר לפינה ומירוץ אורים המסורתי נמצא רק 3 שבועות מאיתנו. מאז מירוץ שלוש כלות לא התחריתי בצורה רצינית באופני כביש ואני מתגעגע לזה כמו רבים מכם. אמנם ״התחריתי״ קצת במסגרת ״אפיק ישראל״ אבל בגלל חוסר הרקע שלי באופני שטח, עצם סיום האירוע היה יותר משמעותי בעבורי מאשר התוצאה שם.

אלון לרר ואנוכי תוהים מה לעזאזל עושים עם האופניים האלה. הקרדיט לתמונה שייך לאפיק ישראל
אלון לרר ואנוכי תוהים מה לעזאזל עושים עם האופניים האלה. הקרדיט לתמונה שייך לאפיק ישראל

בונים את הכושר האירובי

השלב הזה בעונה הוא מעניין מבחינת הכושר הגופני, מעין שלב ביניים בדרך לכושר הטוב באמת. רוב המתאמנים שלי כבר סוחבים הרבה מאד קילומטרים אירוביים ברגליים העונה. לא רק רכיבות שישי/שבת ארוכות נמצאות באמתחתם, אלא גם לפחות מחנה אימון אחד ואפילו שניים או שלושה אצל חלקם.

הדרך הכי טובה למדוד את ההצלחה של התקופה הזו היא הקלות שמרגישים אחרי רכיבות ארוכות. זו תחושה שבכל שנה מפתיעה אותי מחדש. עם כל כך הרבה קילומטרים ברגליים, ימים רצופים של רכיבות ארוכות וקשות ובנייה נכונה של הכושר הגופני, מגיעים למצב שאפילו רכיבות של 160 ו-180 קילומטר כבר בקושי מעייפות אותך. אחרי 100 ומשהו קילומטר בשבת האחרונה הרגשתי כאילו עוד לא התחלנו לרכוב בכלל. אחרי 164 ק״מ שכללו גם מאמצים ועבודה קשה, סיכמנו את האימון בתחושה  של ״זהו? כבר נגמר?״. רק בשביל לתת תחושה, 164 ק״מ זה 25 ק״מ יותר מאשר המרחק בין תל אביב לראש הנקרה – כלומר אם היינו נוסעים צפונה היינו מוצאים את עצמינו לא רחוק מבירות… והתחושה ברגליים היא שכדאי להמשיך כל הדרך לדמשק.

כשהספורטאים שלי מגיעים לתחושה הזו אני יודע שהתהליך שהתחלנו 2-3 חודשים לפני כן מגיע למיצוי. הכושר האירובי שלהם בנוי. במהלך התקופה גופם עבר את האדפטציה החשובה ביותר לאורך העונה, זו שתאפשר להם לרכוב לאורך שעות מירוצים ארוכות בעצימויות גבוהות. היכולת שלהם להתמודד עם מאמצים ארוכים השתפרה פלאים. לא רק זאת, אלא גם יכולת ההתאוששות שלהם עברה שיפור משמעותי – הן ההתאוששות מאימון לאימון אבל גם ממאמץ למאמץ במסגרת אימונים או מירוצים.

השינויים בגוף בעקבות השיפור בכושר האירובי

אם אפשר היה לפתוח את הגוף ולהציץ פנימה כדי להבין מה קרה לו במהלך החודשיים שלושה האחרונים היו רואים שינויים אדירים: נפח הדם עלה והוא מספק הרבה יותר חמצן לשרירים, רשת סבוכה של נימים גדלה והיא מובילה חמצן ישירות לשרירים, המוני מיטוכונדריות צמחו והן מייצרות יותר אנרגיה אירובית (בעזרת חמצן) וכמובן היכולת של הגוף להשתמש בחומצת החלב על מנת לייצר אנרגיה גם כן עלתה בצורה משמעותית. אלה תהליכים סופר משמעותיים על מנת להגיע לכושר שיא בהמשך.

תמונה משותפת של חלק מחברי הקבוצה במסגרת מחנה אימונים ״מצפה רמון״. שלושה ימים עם הרבה קילומטרים ועבודה קשה
תמונה משותפת של חלק מחברי הקבוצה במסגרת מחנה אימונים ״מצפה רמון״. שלושה ימים עם הרבה קילומטרים ועבודה קשה

אינטרוולים קשים קריטיים גם בתקופת הבסיס

במקביל, אני לא מזניח את האימונים העצימים במהלך התקופה הזו. גם אני וגם הספורטאים שלי ממשיכים לעשות אינטרוולים קשים מאד לכל אורך תקופת הבסיס. הגישה לפיה בתקופת הבסיס עושים ״רק אירובי״ היא גישה שנזנחה היום. אפילו המאמן האגדי, ג׳ו פריאל, שחרט את הדבר על דגלו כבר וויתר על הנושא והודה שצריך לעשות מאמצים עצימים לכל אורך העונה. הרבה מיתוסים על כך שמאמצים גבוהים הורסים את האדפטציות של האימונים האירוביים התבררו כקשקושים. רוב המאמנים יסכימו שאינטרוולים הם דבר חשוב מאד אפילו בשלב זה. אני אשתדל לפרט עוד על הנושא ולהסביר מה המטרות המרכזיות של תקופה זו ואיך האינטרוולים משתלבים בכך בפוסט אחר.

בכל מקרה, בשלב הנוכחי המטרה היא בעיקר לחזור לראש של תחרויות ולהנות שוב מלפגוש את כל הפלוטון ומהאדרנלין של המירוץ. במקביל לכך, נעבוד על שיפור הכושר הגופני עוד הלאה. בשלב מסויים, נוסיף עבודת טיפוס לקראת טור ערד וכמובן נשפר את יכולת המנוע האנאירובי לייצר אנרגיה ושל השרירים להתמודד עם החומצה שהמנוע הזה מייצר. אבל… בואו קודם נסיים את המירוץ הראשון לעונה.

עונה מוצלחת חברים!

דרור הוא מאמן אופניים בינלאומי מוסמך מטעם איגוד האופניים הבינלאומי, היו סי איי. הוא חוקר את עולם הפיזיולוגיה, התזונה והאימונים במטרה להביא את האתלטים שלו ליכולת המקסימלית. במקביל הוא מאמן בקבוצת רוכבי העיר הלבנה ורוכב אופניים תחרותי בעצמו. דרור הביא מספר רב של ספורטאים לעמוד על הפודיום ולסיים תחרויות איש ברזל. פנו אליו לקבלת תוכנית אימונים אישית.
פותחים עונה – איך הכושר שלכם?
Tagged on:                     

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *