חבורת ציידים משתופפים בשיחים בעודם מביטים לעבר האיילה אותה מתכוונים לצוד. מטיל הכידונים הטוב ביותר שלהם שולף את נשקו ושולחו אל עבר האיילה, אך מפספס. בשלב זה האיילה מבחינה בסכנה ומתחילה לרוץ לכיוון המנוגד, דבר המוביל את חבורת הציידים שהתמקמה שם מבעוד מועד, לרוץ לכיוונה ולנסות ליידות כידונים נוספים לכיוונה אך המרחק גדול מידי והם מחטיאים את המטרה. האיילה נעלמת לאופק, ושוב הציידים חוזרים אל השבט ללא בשר.

מצב זה היה נפוץ למדי בתקופות קדומות, תקופות אשר השפיעו על גופינו השפעה עמוקה מבחינה אבולוציונית. עד היום, הגוף שלנו למעשה מגיב בהתאם לאירועים מהסוג ההוא.

מהאירוע הנ”ל מסיק הגוף מספר מסקנות:

1. יש לשפר את יכולת הדיוק בזריקת חניתות על מנת לפגוע באיילה בפעם הבאה.

2.  יש לשפר את מהירות הריצה על מנת לצמצם את המרחק לטרף כאשר זה בורח.

3. יש לשפר את הכוח בשרירי הידיים על מנת שיהיה ניתן ליידות את הכידון למרחק רב יותר.

לאור מסקנות אלה מחזק הגוף את המערכות הרלוונטיות במטרה להצליח לצוד את הטרף בפעם הבאה.

זהו המנגנון אותו אנחנו מנסים להפעיל בעת אימונים: הגברת העומס על הגוף על מנת שיבין שהוא צריך להתחזק ולהגביר את היכולות הרלוונטיות שלו. הדבר קורה בכל אימון, אך לצערנו קורה גם בכיוון ההפוך, כאשר נפסיק להתאמן לתקופה מסויימת יבין הגוף שאינו צריך לשמר יכולת גבוהה ויתדרדר בחזרה אחורה. זוהי אחת הסיבות לכך שחשוב לבצע 3-4 אימונים הפזורים לאורך השבוע ולא רק אימון אחד או אפילו שניים רצופים בסופ”ש. כאשר נבצע רק אימון אחד בסופ”ש, הגוף “שוכח” את המאמץ וכך אנחנו מפסידים את היתרונות שבאימון שעשינו.

ההתחזקות של הגוף לאחר מאמצים נקרא “פיצוי יתר” (Supercompensation) והתהליך עובד בצורה הבאה:

  • לפני האימון רמת הכושר שלנו נמצאת ברמה 0. (הכושר שלנו הוא הקו הכחול בגרף)
  • בעת האימון ולאחריו אנו נהיה עייפים ולמעשה רמת הכושר (או יכולתינו לבצע מאמץ זהה) תהיה נמוכה יותר מאשר לפני האימון, זהו החלק האדום בגרף שלפנינו.
  • לאחר האימון מתקיים תהליך התאוששות (Recovery) שבו הגוף מחזיר לעצמו את היכולות שאבדו
  • כאשר מסתיים תהליך ההתאוששות מתחיל תהליך “פיצוי היתר” בו הגוף הופך להיות חזק יותר משהיה לפני כן. תהליך זה מגיע לשיא מסויים, אך בלא עומס נוסף בעת שלב “פיצוי היתר”, יחזור הגוף למצב שהיה בו לפני האימון.

576px-Supercompensation.svg

על מנת להגביר את אפקט האימון ולחזק את הגוף הלאה, אנחנו מכניסים העמסה נוספת בנקודת השיא  של פיצוי היתר, העמסה זו היא שתוביל לעוד עלייה ברמת הכושר וכך נמשיך מאימון לאימון.

traini4

אני מעריך שאתם כבר מסוגלים להבין שלהתאוששות חשיבות משמעותית בתהליך הכולל, ככל שנוכל לקצר את ההתאוששות ולהגיע לשלב “פיצוי היתר” מוקדם יותר כך נוכל להאיץ את קצב העלייה בכושר של הגוף, אך זוהי סוגיה מורכבת שידרשו לה כמה פוסטים.

זהו הבסיס לבניית תוכנית האימונים, גם ברמת המיקרו וגם ברמה השנתית והרב שנתית. על בסיס תהליך זה תיבנה כל תוכנית האימונים.

אגב, אם אתם רוצים לקבל עדכונים מהבלוג ישירות למייל, פשוט הכניסו את כתובתיכם כאן מצד שמאל. אני מבטיח לעשות את כל המאמצים לשלוח רק תוכן מעניין 🙂

דרור הוא מאמן אופניים בינלאומי מוסמך מטעם איגוד האופניים הבינלאומי, היו סי איי. הוא חוקר את עולם הפיזיולוגיה, התזונה והאימונים במטרה להביא את האתלטים שלו ליכולת המקסימלית. במקביל הוא מאמן בקבוצת רוכבי העיר הלבנה ורוכב אופניים תחרותי בעצמו. דרור הביא מספר רב של ספורטאים לעמוד על הפודיום ולסיים תחרויות איש ברזל. פנו אליו לקבלת תוכנית אימונים אישית.
פיצוי יתר

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *