בעמוד הפייסבוק שלנו מועלים תכנים נוספים מרחבי האינטרנט הנוגעים לעולם הספורט. תעשו לייק לעמוד ותקבלו עדכונים מסוג זה כמו גם עדכונים מהאתר בנוגע לכתבות חדשות.


יכולות שונות – פרופיל שונה

אני בטוח שכל אחד מכם מכיר רוכב שבכל פעם שתגיעו לעלייה הוא יעלה קדימה, והפעם הבאה שתראו אותו תהיה בקצה שלה אחרי שהוא כבר מזמן שכח שטיפס. לעומת זאת, כשתעשו ספרינט לשלט הקרוב תגלו שכבר אחרי שני פידולים הוא נמצא 20 מטר מאחוריכם. התופעות האלה לא נובעות רק מפערי כושר או מהבדלים במשקל אלא גם ממאפיינים גנטיים מולדים.

פרופיל הרוכב שלכם מעיד על החוזקות והחולשות שלכם כרוכבים. פרמטרים שאתם יכולים לעשות בהם שימוש במסגרת מירוצים ולהתאמן עליהם במסגרת אימונים.

אליזבת ארמיסטד זוכה באליפות העולם 2015 בספרינט פיניש צפוי מראש לאור פרופיל הרוכב שלה

אליזבת ארמיסטד זוכה באליפות העולם 2015 בספרינט פיניש צפוי מראש לאור פרופיל הרוכב שלה

מערכות פיזיולוגיות שונות לטווחי זמן שונים

מי מכם שקרא את המאמרים שלי בנוגע למערכות האנרגיה בגוף יודע שיש מספר מערכות המספקות אנרגיה לטווחי זמן שונים. את המערכות מחלקים בצורה הבאה:

טווח זמן סיטואציה שם
2-10 שניות ספרינט אנאירובי אלאקטי
עד 1 דקה התקפה על גבעה קצרה אנאירובי לאקטי
3-8 דקות יציאה לבריחה אנאירובי לאקטי + אירובי (VO2 MAX)
20 דקות ומעלה טיפוס הר אירובי – סף חומצת חלב* (סח״ח)

כמובן שהגוף משתמש במגוון מערכות בכל טווחי הזמן על מנת לייצר אנרגיה, אבל המערכות הללו הן הדומיננטיות בכל אחד מטווחי הזמן.

* למעשה לא מדובר במערכת אנרגטית אלא ביכולת פינוי החומצה מהגוף.

קביעת פרופיל רוכב

על מנת להעריך את פרופיל הרוכב שלכם אתם צריכים להסתכל על הוואטים המקסימליים שלכם למספר טווחי זמן. טווחי הזמן הם 5 שניות, 1 דקה, 5 דקות ו-20 דקות. כל אחד מטווחי הזמן מייצג את אחת מהמערכות הפיזיולוגיות הנ״ל. לאחר שתמצאו את הוואטים המקסימליים לאותו טווח זמן, חלקו אותו במשקל שלכם ותוכלו לדעת מה היחס וואט לק״ג לאותו טווח זמן.

דוגמה

טווח זמן מערכת פיזיולוגית מרכזית/סיטואציה וואטים מקסימליים משקל רוכב יחס וואט לק״ג קטגוריה בארה״ב
5 שניות אנאירובי אלקאטי/ספרינט 900 70 12.85 קטגוריה 5
1 דקה אנאירובי לאקטי – התקפה על גבעה קצרה 500 70 7.14 קטגוריה 5
5 דקות אנאירובי לאקטי + אירובי (VO2 MAX) 350 70 5 קטגוריה 1
60 דקות אירובי – סף חומצת חלב – טיפוס הר 300* (כפול 0.95 = 285) 70 4.07 קטגוריה 3

* ההערכה היא שהסף לשעה נמצא ב-95% מהמקסימום ל-20 דקות

הפרופיל על גרף

לפניכם אותו פרופיל על גבי גרף. אני בטוח שאתם מיד שמים לב שהגרף עולה מעלה ל-5 דקות ואז יורד קלות ב-60 דקות. הדבר מעיד על כך שהרוכב חלש מאד כאשר מדובר בספרינטים ולעומת זאת חזק מאד כשמדובר ב-5 וב-20 דקות. קיימים פרופילים שונים המיוצגים על ידי גרפים מסוגים שונים: יורדים, עולים ויורדים וכו׳. לכל אחד מהם משמעות שונה אשר אגע בה בפוסט הבא.

 פרופיל רוכב על פי הוואטים שלו

 

דרור הוא מאמן אופניים בינלאומי מוסמך מטעם איגוד האופניים הבינלאומי, היו סי איי. הוא חוקר את עולם הפיזיולוגיה, התזונה והאימונים במטרה להביא את האתלטים שלו ליכולת המקסימלית. במקביל הוא מאמן בקבוצת רוכבי העיר הלבנה ורוכב אופניים תחרותי בעצמו. דרור הביא מספר רב של ספורטאים לעמוד על הפודיום ולסיים תחרויות איש ברזל. פנו אליו לקבלת תוכנית אימונים אישית.
פרופיל רוכב

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *