טורים של כמה ימים מהווים עומס מאד משמעותי על הגוף. אחד הקשיים הגדולים בהם הוא לסיים שלב (סטייג’) אחד ולהצליח להתאושש במהירות לקראת השלב הבא אשר נערך לעיתים עוד באותו היום! מעבר לעייפות המצטברת והעומס על הגוף, קיימת בעיה נוספת באירועים מעין אלה והיא הירידה בכמות הפחמימות הזמינות בגוף. במהלך מירוץ של כמה שעות מאגרי הפחמימות (גליקוגן) בגוף מתרוקנים. התרוקנות זו מביאה לכך שלגוף אין מספיק אנרגיה זמינה על מנת לעמוד במאמץ נוסף בעצימות גבוהה או במילים אחרות סטייג’ נוסף של הטור.

הפיתרון לבעיה זו הוא פשוט מאד: לאכול פחמימות :-). עם זאת, לזמן בו נאכל את הפחמימות יש חשיבות רבה. מיד לאחר אימון או מירוץ עולה בצורה משמעותית רמת האינסולין בגוף, דבר המגביר את יכולתו לקלוט את הפחמימות הנכנסות. הרשו לי לצטט מויקיפדיה את אחד מתפקידיו של האינסולין: “אינסולין מעודד את הכנסת הגלוקוז לתוך התאים על ידי הגדלת כמות הנשאים שמעבירים גלוקוז על ממברנת התאים ובכך מאפשר הכנסת יותר גלוקוז לתוך התאים ומקטין את כמותו בדם.” במילים אחרות, האינסולין עוזר לקחת הסוכר בדם ולהכניס אותו אל תוך מאגרי הפחמימות בשרירים. פעולה זו היא קריטית לאחר מירוץ משום שבדיוק שם נמצאת הבעיה שלנו: חוסר במאגרי פחמימות בשרירים ובגוף בכלל. העלייה ברמת האינסולין לאחר מאמץ מגבירה את יכולת הגוף שלנו לקלוט את הפחמימות שבאוכל. עלייה זו נמשכת כ-40 דקות לאחר מאמץ גופני ולכן נוצר כאן טווח זמן קצר למדי בו נוכל להחזיר פחמימות לגופינו בצורה המהירה והטובה ביותר.

הדבר נכון לא רק למירוצים, אלא גם בעת ביצוע של מספר אימונים ביום אחד או יום לאחר יום. חישבו על טריאתלטים או אנשי ברזל שמתחילים את היום באימון רכיבה ומסיימים אותו בריצה כמו גם רוכבים שמבצעים אימונים ארוכים יום לאחר יום. על מנת להצליח לבצע את האימון הצמוד הבא בצורה טובה, חשוב ששתי הקבוצות יכניסו במהירות האפשרית פחמימות חזרה לגוף.

בעיה נוספת ההולכת יד ביד עם הנ”ל היא שלרוב אנחנו לא רעבים מיד לאחר המאמץ. הרבה פעמים עובר זמן משמעותי שיכול להימשך גם כמה שעות עד שהרעב מופיע ואנחנו מוכנים להשלים את כמות הקלוריות ששרפנו. אצל אתלטים רבים דווקא קיימת תחושת בחילה אחרי מירוצים ולא רעב מוגבר.

עלינו לעיתים להתנגד לתחושות הטבעיות של הגוף ולזכור את חשיבות האכילה מיד לאחר האירוע. דאגו להביא איתכם אוכל מבעוד מועד שתוכלו להכניס כמה שיותר מהר לאחר סיום המאמץ. חשוב שבאוכל תהיה כמות פחמימות גבוהה. פירות הם אופציה טובה משום שיש בהם גם קלוריות וגם נוזלים שחשובים לגוף, אף גם מזונות עשירים יותר בקלוריות כגון חטיף אנרגיה או פירות יבשים יעשו את העבודה.

שיהיה בתיאבון!

דרור הוא מאמן אופניים בינלאומי מוסמך מטעם איגוד האופניים הבינלאומי, היו סי איי. הוא חוקר את עולם הפיזיולוגיה, התזונה והאימונים במטרה להביא את האתלטים שלו ליכולת המקסימלית. במקביל הוא מאמן בקבוצת רוכבי העיר הלבנה ורוכב אופניים תחרותי בעצמו. דרור הביא מספר רב של ספורטאים לעמוד על הפודיום ולסיים תחרויות איש ברזל. פנו אליו לקבלת תוכנית אימונים אישית.
תאכלו משהו

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *