יש לנו עמוד פייסבוק בו מועלים תכנים נוספים מרחבי האינטרנט הנוגעים לעולם הספורט. אתם מוזמנים לעשות לנו לייק ולקבל הן עדכונים מסוג זה והן עדכונים מהאתר בנוגע לכתבות חדשות.


האימונים שאתם יוצאים אליהם משתנים מפעם לפעם. לעיתים מדובר באימון עם עליות ארוכות כמו נס הרים או נשר הישנה ובפעמים אחרות דווקא בעליות קצרות של דקות בודדות. לפעמים האימון שונה לחלוטין והוא בכלל קריטריום שדורש הרבה ספרינטים ויציאות מסיבובים. סביר להניח שיש אימונים שאתם יותר אוהבים מאימונים אחרים. חלקכם מאוהב באימוני עליות, ומבחינתכם לטפס כל שבוע, בעוד אחרים חושבים שאימוני קריטריום זה הכיף הכי גדול בעולם כי אין כמו לדפוק ספרינטים ולחיצות קצרות. חשבתם פעם למה אתם מעדיפים אימון מסויים על פני אימון אחר? בואו נדבר על זה.

יובל דולין סוקר את החרמון מרחוק, יש רוכבים שמבחינתם לטפס אותו בכל שבוע
יובל דולין סוקר את החרמון מרחוק, יש רוכבים שמבחינתם לטפס אותו בכל שבוע

רוב הרוכבים מעדיפים לעבוד על החוזקות שלהם. רוכבים שטובים בטיפוסים (לא בהכרח ביחס לאחרים כי אם מבחינת הנטייה של הגוף שלהם), אוהבים אימוני טיפוסים. לעומת זאת, רוכבים שאוהבים ספרינטים ואינטרוולים קצרים יעדיפו דווקא את האימונים בקריטריומים. השאלה היא מה גורם לכך שחלקנו יותר טובים באימונים מסויימים מרוכבים אחרים? התשובה לכך מורכבת משני חלקים. הסיבה הראשונה היא שברוב המקרים הגוף שלכם מותאם יותר  לאימונים מהסוג שאתם אוהבים. הסיבה השנייה היא שבגלל שאתם יותר אוהבים את האימונים מהסוג הזה, גם ביצעתם יותר אימונים בטווחים הללו ולכן אתם משתפרים בהם יותר. אני מכיר רוכבים שעושים שוב ושוב את אותו אימון מהסיבה הפשוטה שהוא הסוג שהם טובים בו והוא נוח להם. עם זאת, הרבה פעמים חשוב להדגיש דווקא את האימונים שעובדים על המערכות הפחות חזקות שלנו.

אז למה חשוב לעבוד גם על החולשות שלנו? ועל מה שאנחנו פחות טובים בו? בואו נדמיין כמה תרחישים רלוונטיים. דמיינו לכם סיטואציה בה יצאתם לבריחה במירוץ כאשר היכולת המרכזית שלכם היא עבודה בעצימות גבוהה לאורך זמן. בריחה מעצם טבעה דורשת עבודה חזקה בתחום של הסף או טמפו גבוה לאורך זמן. לכאורה, זה מצב מעולה מבחינתכם, הבריחה דורשת בדיוק את היכולות שאתם חזקים בהן. לשמחתכם הבריחה מצליחה להחזיק מעמד, ואתם מגיעים לסוף המירוץ אחרי שהצלחתם להיות חסכוניים ולשמור על כוח לספרינט. אתם נעמדים על הפדלים, לוחצים בכל הכוח, מתחילים להגביר מהירות, אבל מהר מאד אתם רואים את כל האחרים מאיצים על פניכם וכך הלך לו הפודיום. לא עבדתם על הספרינט שלכם בכלל… חבל.

בואו נבחן תרחיש נוסף. יכול להיות שאתם די חזקים  בספרינטים אבל לא מספיק חזקים על מנת לנצח בספרינט המוני. פעם אחר פעם אתם יוצאים לספרינט יחד עם כולם אבל מפסידים לטובת ספרינטרים טובים יותר. אם אתם נמצאים בקטגוריה הזו, אז כדאי לכם דווקא לנסות להיכנס לבריחה שבה יהיו לכם סיכויים טובים יותר לנצח את הרוכבים האחרים באותה בריחה. הבעיה היחידה היא שעל מנת ליצור בריחה צריך לייצר עבודה חזקה מאד לאורך טווח זמן קצר יחסית (2-5 דקות). ומה לעשות… בכל פעם שאתם מנסים להיכנס לבריחה אתם מתפרקים בזמן שהיא נוצרת. אתם לא מצליחים לייצר את הכמה דקות החזקות האלה ורק זוכים לראות את רוכבי הבריחה ממשיכים הלאה -בלעדיכם.

חלק מרוכבי הבריחה במירוץ כיסופים, אפריל 2015. תודה ל-Bicycles&Photographies על התמונה
חלק מרוכבי הבריחה במירוץ כיסופים, אפריל 2015. תודה ל-Bicycles&Photographies על התמונה

רוכבים שעובדים על כל מרכיבי הכושר ולא רק על החוזקות שלהם הם רוכבים שלמים יותר. יש להם ספרינט חזק מצד אחד, אבל מצד שני הם גם מסוגלים לטפס עלייה בזמן  סביר שיאפשר להם להיות רלוונטיים במירוץ גם אחרי שהיא תסתיים. הם מסוגלים לייצר בריחה אבל גם יהיה להם ספרינט מספיק חזק על מנת לנצח את שאר הרוכבים שנמצאים בה. אמנם לא תוכלו להפוך ממטפסים קלאסיים למארק קאבנדיש, אבל לפחות תוכלו לייצר סיטואציות שבהן תוכלו להביא את החוזקות שלכם לידי ביטוי. מעבר לכך, אפילו ברמת ההנאה הכללית מהרכיבה המצב ישתפר כשתעבדו על החולשות שלכם. אימוני קבוצה במתווה ״מבאס״ יהפכו להזדמנות להשתפר ועם הזמן אפילו יהפכו למהנות ככל שהיכולות שלכם יעלו.

דרור הוא מאמן אופניים בינלאומי מוסמך מטעם איגוד האופניים הבינלאומי, היו סי איי. הוא חוקר את עולם הפיזיולוגיה, התזונה והאימונים במטרה להביא את האתלטים שלו ליכולת המקסימלית. במקביל הוא מאמן בקבוצת רוכבי העיר הלבנה ורוכב אופניים תחרותי בעצמו. דרור הביא מספר רב של ספורטאים לעמוד על הפודיום ולסיים תחרויות איש ברזל. פנו אליו לקבלת תוכנית אימונים אישית.
תרכבו את מה שאתם חלשים בו

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *